UNDER KONSTRUKTION

 

Resultat från ungdomsmästerskapen 2014
Lördag den 5 april hölls ungdomsmästerskapen på dragspel i Örebro. Här nedan ser du resultaten från denna tävling:

Tonårsklassen  14-17 år

1.    Gustaf Hauri
2.    Lovisa Arvidsson  
3.    Beiron Hultman  
4.    Johnny Sandelin, Johan Wallström, Emanuel Multing 

Ungdomsklassen  18-24 år
      
1.     John Ericson
2.     Jonas Sjöberg
3.     John Carlsson
4.     Linnea Syrjälä, Ulrika Lennartsson


Svenska Mästerskapen 2002 Kramfors

Kategori 1
solister t.o.m. 11 år
Daniel Eliasson

Kategori 2
solister 12-14 år
1.Alexander Arnesson
2. David Wahlén

Kategori 3
solister 15-17 år
1.Marjan Idic

Kategori 4
solister från 18 år
1. Daniel Andersson
2. Marcus Berg
3. Per-Åke Romin

Kategori 5
Solister underhållningsmusik
1. Galina Stenberg
2. Ludmilla Westerlund
3. Per-Åke Romin

Kategori 8
gammeldans, klubbar

1.Kramfors DK
2. Sollefteå DK

Kategori 9
gammeldans grupper
1. Björnligan
2. Graninge Durspelare
3. Belfrage & von Essen


Svenska Mästerskapen 2001 Kramfors

Kategori 1
solister t.o.m. 11 år
Daniel Eliasson

Kategori 2
solister 12-14 år
1:a David Wahlén, Oviken
2:a Alexander Arnesson, Arvika
3:a Tobias Westerlund, Umeå

Kategori 3
solister 15-17 år
1:a Daniel Andersson, Hedemora
2:a Liisaelina Jääskeläinen, Huddinge
3:a Per Nilsson, Umeå

Kategori 4
solister från 18 år
1:a Galina Stenberg, Ramvik
2:a Jukka Arvola, Örebro
3:a Markus Asp, Linköping

Kategori 5
Solister underhållningsmusik
1:a Jari Salminen, Ramnäs
2:a Per-Åke Romin, Saltsjö-Boo
3:a Daniel Rato, Olofstorp

Kategori 8
gammeldans, klubbar

1:a Umeå dragspelsklubb
2:a Uppsala dragspelsklubb, "Uppdraget"
3:a Sollefteå dragspelsklubb

Kategori 9
gammeldans grupper
Delad 1:a plats:
Graninge durspelare, Bispgården
Sonorokvintetten, Kramfors


SVENSKA MÄSTERSKAP MM 1956-1984
Tack till Curt-Ivan Eriksson för hjälp med
material till nedanstående sammanställning.

Svenska mästerskapen 1956
Tid & plats: Stockholm 29 juli 1956

Seniorklassen
1. Birger Andersson
2. Sven Henriksson
3. Bror Jansson
4. Sone Banger
5. Gunnar Holmberg
6. Erik Johansson

Juniorklassen
1. Sören Rydgren
2. Erik Westling
3. Jan-Olof Segerlind

Bilden t.h. visar Birger Andersson

 

 

 


Svenska mästerskapen 1958
Tid & plats: uppgift saknas

Seniorklassen:
1. Sone Banger
2. Sven Henriksson
3. Lars-Erik Larsson

Juniorklassen
1. Nils Fläcke
2. Jan Olofsson
3. Christer Blomquist

Jazzklassen
1. Sone Banger
2. Ingvar Larsson
3. Felix Östlund


 


Svenska mästerskapen 1960
Tid & plats: 24 augusti 1960, Årsunda

1. Tore Nilsson
2. Jan Olovsson
3. Sören Rydgren

Bilden t.h. visar Tore Nilsson

 

 

 

 

 

 



Svenska mästerskapen 1961

Tid & plats: Gävle 19 juli 1961

Seniorklassen
1. Lars-Olof Larsson

Juniorklassen
1. Jan-Ivar Andersson

Bilden t.h. visar:
Lars Olof Larsson* - Egil Hauge - Jan-Ivar Andersson

*Vi har genom Lars-Olof Larssons bror fått följande kompletterande information:
Lars-Olof Larsson som blev Svensk Mästare år 1961 i Gävle. Tyvärr gick Lasse bort 1994 och musikens var hans stora intresse, hand utbildade sig till musiklärare/kantor och spelade såväl jazz som folkmusik. År 1962 blev han åter mästare i Munkedals Folkets Park, tyvärr har jag inget datum. En stor del av hans fotografier och priser mm brann tyvärr upp i en vindsbrand. 1961 deltog han i Världsmästerskapen i Hamburg och året därefter i Salzburg.


Landskampen Sverige - Finland 1961
Tid & plats: 7 maj 1961, Gävle.

Svenska laget:
Jan-Olov Nilsson, Sören Rydgren, Ove Björk

Finska laget:
Eskö Könönen, Kalevi Nykvist, Reijo Wallenius

Segrare: Finska laget

Ovan: Finska laget Esko Könönen - Kalevi Nykvist - Reijo Wallius
Nedan: Svenska laget Jan Olovsson - Sören Rydgren - Ove Björk


Svenska mästerskapen 1970
Tid och plats: uppgift saknas

Klass 1 under 14 år
1. Leif Savlin
2. Marie Wärme
3. Lena Moberg
4. Ulla Pahl

Klass 2 14-18 år
1. Per-Olov Bertilsson
2. Hans Holm
3. Greger Jacobsson
4. Lars Wrangensten
5. Sören Widlund

Klass 3 över 18 år
1. Hans Muthas
2. Sören Rydgren
3. Martin Höglund
4. Sune Peters
5. Rune Fransson
6. Sixten Lindquist
7. Rolf Berglund
8. Erik Johansson


 

Svenska mästerskapen 1971
Tid & plats: 27-28 mars, medborgarhuset, Stockholm

Klass 1 över 18 år
1. Martin Höglund
2. Bengt Lindkvist
3. Sixten Lindquist
4. Stig Bräck

Klass 2 14-18 år
1. Leif Savlin
2. Lars Wrangensten
3. Per-Olov Bertilsson
4. Hans Holm

Klass 4 under 12 år
1. Lena Moberg

Bilden t.h. visar Martin Höglund

 


 

Svenska Mästerskapen 1984
Tid & plats: 1 december 1984, Stockholm

Klass 1. t.o.m. 14 år
1. Pierre Eriksson
2. Sören Strid
3. Stefan Persson
4. Niclas Nyman

Klass 2 15-19 år
1. Stefan Jonsson
2. Håkan Andersson
3. Anders Lidström

Klass 3 20-32 år
1. Erik Brander
2. Greta Sundström

Bilden t.h. visar Greta Sundström
2:a i klassen 20-32 år.



ÄLDRE TÄVLINGAR
Material hämtat ur "Svenska dragspelare"

Grand Prix, Svensk mästerskap 1932
Stockholm 15 november 1932
Prislista:
1. Bror Frisk, Filipstad
2. Karl Grönstedt, Kramfors
3. Sixten Wallin, Norsbort
4. Hugo Johansson, Korsnäs
5. Erik Hedberg, Kilafors
6. Olle Johnny, Stockholm


Grand prix, Svenskt mästerskap 1933
Stockholm 5 november 1933
Prislista:
1. Hans-Erik Nääs, Sandöverken
2. Olle Johnny, Stockholm
3. Hugo Andersson, Malmö
4. Helmer Nerlund, Deje
5. Charles Willy, Stockholm
6. Hugo Johansson, Korsnäs
7. Evald Eriksson Glad, Sandviken
8. Harald Abrahamsson, Stockholm


Dragspelslandskamp Sverige-Norge 1934
17-18 mars 1934
Resultat:
1. Hans-Erik Nääs, Sverige
2. Toralf Tollefsen, Norge
3. Olle Johnny, Sverige
4. Alf Hansen, Norge
5. Karl Grönstedt, Sverige
6. Hartvig Kristoffersen, Norge
7. Hugo Andersson, Sverige
8. Harry Syversen, Norge


Nordiskt mästerskap 1934
4 november 1934
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Karl Grönstedt, Sverige
3. Hans-Erik Nääs, Sverige
4. Hugo Johansson, Sverige
5. Andrew Walter, Sverige


Svenska Mästerskapet 1935
3 mars 1935
Resultat:
1. Hans-Erik Nääs
2. Olle Johnny
3. Bångbro-Stina
4. Jack Larsen
5. Anton Jönsson


Nordiska Mästerskapen 1935
3 november 1935
Resultat:
1. Ivan Thelmé, Sverige
2. Viljo Vesterinen, Finland
3. Karl Grönstedt, Sverige
4. Hans-Erik Nääs, Sverige
5. Erik Tall, Sverige
6. Gunnar Wedell, Sverige
7. Karl Andersen, Norge
8. Börge Petersen, Danmark

Bild: Deltagare i Nordiska Mästerskapen 1935



Juniormästerskapen 1936

2 februari 1936
Resultat:
1. Einar Sandström
2. Sven Granlund
3. Erling Grönstedt
4. Lill-Acke
5. Arne Söderberg

Bilden t.h. Visar Arne Söderberg

 

 

 

 

 

 

 



Svenska Mästerskapen 1936
1 mars 1936
Resultat:
1. Andrew Walter
2. Per Edberg
3. Olle Johnny
4. Ebbe Jularbo
5. Sven Johansson


Stockholmsmästerskapen 1936
21 oktober 1936
Resultat:
1. Ebbe Jularbo
2. Gösta Cederberg
3. Ingvar Lindblom
4. Erik Flink


Nordiska Mästerskapet 1936
1 november 1936
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Rolf Syversen, Norge
3. Hans-Erik Nääs, Sverige
4. Ebbe Jularbo, Sverige
5. Per Edberg, Sverige
6. Gösta Cederberg, Sverige
7. Börge Petersen, Danmark
8. Erik Strand, Sverige


Juniormästerskapen 1937
7 februari 1937
Resultat:
1. Sölve Strand, Lesjöfors
2. Einar Sandström, Svartvik
3. Lill-Acke Jacobsson, Stockholm
4. Lill-Göte Wilhelmsson, Åmål
5. Ulla-Britt Hult, Karlstad
6. Arne Söderberg, Stockholm
7. Bertil Emilsson, Sundbyberg
8. Sven Granlund, Köping
9. Nils Castellie, Nynäshamn.


Svenska Mästerskapet 1937
4 april 1937
Resultat:
1. Olle Johnny
2. Andrew Walter
3. Per Edberg
4. Hans-Erik Nääs
5. Erik Tall
6. Erik Strand
7. Gösta Cederberg
8. Erik Eriksson


Europamästerskapen 1937
6-7 november 1937
Resultat:
1. Olle Johnny, Sverige
2. Emile Prudhomme, Frankrike
3. Sven Tollefsen, Norge
4. Rolf Syversen, Norge
5. Sixten Wallin, Sverige
6. Onni Laihanen, Finland


Juniormästerskapen 1938
5-6 februari 1938
Resultat:
1. Erling Grönstedt, Sandöverken
2. Einar Sandström, Svartvik
3. Lill-Göte Wilhelmsson, Åmål
4. Arne Söderberg, Stockholm
5. Ingemar Liljert, Nässjö
6. Sven Granlund, Köping
7. Karl Evert, Stockholm


Nordiska Mästerskapen 1938
5-6 november 1938
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Sixten Wallin, Sverige
3. Onni Laihanen, Finland
4. Andrew Walter, Sverige
5. Ropp Möller Nilsen, Danmark
6. Einar Nyhaug, Norge
7. Sverre Kolberg, Norge
8. Olav Christensen, Danmark


Juniormästerskapen 1939
21-22 februari 1939
Resultat:
1. Folke Engvall, Stockholm
2. Gert-Ove Andersson, Malmö
3. Lill-Göte Wilhelmsson, Åmål
4. Stig-Arne Andersson, Malmö
5. Hasse Andersson, Södertälje
6. Margit Ringvall, Broddbo
7. Bertil Emilsson, Stockholm


Stockholms Grand Prix 1939
21-22 oktober 1939
Resultat:
1. Sixten Wallin
2. Axel Andered
3. Lennart Sjöberg
4. Gösta Cederberg
5. Ingvar Lindblom
6. Bernhard Lindberg
7. Karl-Evert Sjöblom
8. Sven Svärd
9. Allan Eriksson


Nordiska Mästerskapen 1939
4-5 november 1939
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Sixten Wallin, Sverige
3. Hans-Erik Nääs, Sverige
4. Ottar Nyborg, Norge
5. Axel Andered, Sverige
6. Ropp Möller, Danmark
7. Sölve Strand, Sverige
8. Hans Norman, Norge


Juniormästerskapen 1940
3-4 februari 1940
Resultat:
1. Gert-Ove Andersson, Malmö
2. Hasse Andersson, Södertälje
3. Arne Söderberg, Stockholm
4. Stig-Arne Andersson, Malmö
5. Lill-Göte Wilhelmsson, Åmål
6. Margit Ringvall, Broddbo
7. Ann-Mari Pålsson, Handöl


Svenska Mästerskapen 1940
12-13 oktober 1940
Resultat:
1. Stefan Dahlén, Hoting
2. Hugo Johansson, Västerås (fd Korsnäs)
3. Evert Lindström, Årsunda
4. Acke Jacobsson, Stockholm
5. Lennart Sjöberg, Stockholm
6. Axel Andered, Stockholm
7. Jerker Johansson, Eskilstuna
8. Gunnar Wedell, Riddarhyttan


Landskamp mot Finland 1940
2-3 november 1940
Resultat:
1. Stefan Dahlén, Sverige
2. Sixten Wallin, Sverige
3. Toivo Manninen, Finland
4. Onni Laihanen, Finland
5. Mauri Liukkunnen, Finland
6. Hans-Erik Nääs, Sverige
7. Hugo Johansson, Sverige
8. Aarre Lievonen, Finland



Landskamp mot Norge 1941

8-9 mars 1941
Resultat:
1. Erik Tronrud, Norge
2. Sixten Wallin Sverige
3. Olle Johnny, Sverige
4. Karl Grönstedt, Sverige
5. Evert Lindström, Sverige
6. Kore Korneliussen, Norge
7. Leif Christensen, Norge

Bilden t.h. Erik Tronrud

 

 

 

 

 




Svenska Mästerskapen 1941
8-9 november 1941
Resultat:
1. Karl Grönstedt, Sandöverken
2. Sixten Wallin, Stockholm
3. Egiel Bohrn, Linköping
4. Elis Andersson, Uppsala
5. Rune Frisk, Hedesunda
6. Sivert Svensson, Lannabruk


Landskamp Finland - Sverige 1943
6 februari 1943, Helsingfors.
Resultat:
1. Viljo Vesterinen, Finland
2. Toivo Manninen, Finland
3. Onni Laihanen, Finland
4. Sixten Wallin, Sverige
5. Hans-Erik Nääs, Sverige
6. Stefan Dahlén, Sverige
7. Arvo Nyström, Finland
8. Eberhardt Jularbo, Sverige


Svenska Dammästerskapet 1943
6-7 mars 1943
Resultat:
1. Majken Carlsson, Strömsholm
2. Yvonne Modin, Uppsala
3. Anna Wingman, Eskilstuna
4. Carina Peters, Stockholm
5. Margit Ringvall, Broddbo
6. Rosa Falk, Göteborg
7. Marianne Gråberg, Stockholm


Svenska Mästerskapen 1944
4-5 mars 1944
Resultat:
Herrklassen
1. Karl Grönstedt, Sandöverken
2. Sixten Wallin. Stockholm
3. Wille Johnsson, Regna
4. William Nyberg, Ockelbo
Damklassen
1. Astrid Sjöström, Malmberget
2. Majken Carlsson, Kungsör
3. Irene Söderblom, Göteborg
4. Bångbro-Stina, Karlstad


Dragspelslandskampen 1945
17-18 mars 1945
Segrare: Finland
Deltatgare för Finland:
Onni Laihanen, Toivo Manninen, Lasse Pihlajama, Aarre Lievonen
Deltagare Sverige: Karl Grönstedt, Hans-Erik Nääs, Sixten Wallin, Wille Johnsson


Damlandskampen Sverige - Finland 1945
27 oktober 1945
Resultat:
1. Majken Carlsson, Sverige
2. Yvonne, Modin, Sverige
3. Eine Kotiranta, Finland
4. Astrid Sjöström, Sverige
5. Margit Ringvall, Sverige
6. Violet Lillqvist, Finland
7. Margit Holmström, Finland
8. Maire Tammenlaakso, Finland

Bild: Damlandskampen Sverige - Finland 1945


Nordiska Mästerskapen 1946
16 mars 1946, Stockholm
Resultat:
1. Lydur Sigtryggsson, Island
2. Toivo Manninen, Finland
3. Wille Johnsson, Sverige
4. Erling Eriksen, Norge
5. Tage Ekwall, Sverige
6. Helmer Nerlund, Sverige
7. Carl-Johan Nygren, Sverige
8. Ropp Möller, Danmark

Bild t.h. Lydur Sigtryggson
Bild nedan Nordiska Mästerskapen 1946

 




Landskamp Finland Sverige 1946
7 februari 1946, Helsingfors
Resultat:
1. Onni Laihanen, Finland
2. Toivo Manninen, Finland
3. Tage Ekwall, Sverige
4. Sixten Wallin, Sverige
5. Aarre Lievonen, Finland
6. Wille Johnsson, Sverige
7. Acke Jacobssoon, Sverige
8. Aimo Känkänen, Finland


Nordiska Dammästerskapet 1946
19-20 oktober 1946, Stockholm
Resultat:
1. Grete Madsen, Norge
2. Astrid Sjöström, Sverige
3. Majken Carlsson, Sverige
4. Yvonne Modin, Sverige


 

 



Välkomna till SDR - Sveriges Dragspelares Riksförbund

SDR - för dig som är
- Dragspelare
- Dragspelsvän
- Dragspelsentusiast
- Gillar dragspelsmusik

Prenumera på vår medlemstidning Dragspelsnytt

Du får tidningen fyra gånger per år

Sätt in 300 kr på vårt postgiro
555999-2 så får du tidningen

Ungdomsmedlemskap upp till 20 år endast 130.

Klicka här för mer info